Logopedie
Logopedická péče je jednou ze součástí komplexní rehabilitace.
Logopedická péče je jednou ze součástí komplexní rehabilitace, je zajišťována odbornými pracovníky v předatestační přípravě pod vedením klinického logopeda. Zaměřuje se na diagnostiku, terapii a prevenci narušené komunikační schopnosti u hospitalizovaných dospělých pacientů v postakutním i chronickém stádiu především neurologických a neurodegenerativních onemocnění.
Nejčastější diagnózy, kterými se logoped zabývá, jsou:
- afázie (porucha porozumění a produkce řeči)
- dysartrie (porucha motorické realizace řeči)
- orální a verbální apraxie (porucha řízení naučených cílených pohybů)
- dysfagie (porucha polykání)
- poruchy hlasu
- kognitivně-komunikační poruchy.
Logopedická péče je indikována lékařem, na základě vstupního logopedického vyšetření je navržen individuální plán terapie a počet terapeutických sezení. V závěru pobytu je realizováno výstupní logopedické vyšetření, kdy je zhodnocena dosavadní terapie a pacient je seznámen s dalšími možnostmi stimulace v domácím prostředí, pokračování v logopedické péči v místě bydliště.
Cílem logopedické péče je odstranit, zmírnit nebo kompenzovat komunikační deficit, podpořit maximální komunikační schopnost pacienta. Prognóza závisí na rozsahu poškození mozku, věku, včasnosti zahájení logopedické péče, motivaci a ochotě pacienta a jeho blízkých se aktivně účastnit na terapii.
V rámci terapie jsou využívány nové softwarové programy, Terapie orální pozice, prvky z konceptu Bazální stimulace, Myofunkční terapie a další standardní logopedické metody. Nedílnou součástí je i multioborová spolupráce v rámci zařízení.
Napište nám
zprávu nebo dotaz