Ve dnech 10-12.5.2023 jsme se aktivně účastnili Národního chirurgického kongresu v Praze.
V odborném programu Sekce zdravotnických pracovníků nelékařských oborů zazněly 3 přednášky na téma rehabilitační léčby.
Přednášku Role rehabilitačního ústavu na trhu poskytovatelů zdravotních služeb představila Mgr. Světlana Jeřábková, ředitelka.
V prezentaci nabídla možnosti, jak postupovat a jak se vyznat v nabízených službách následné, dlouhodobé rehabilitační péče, vysvětlovala rozdíly mezi nabízenými službami. Dále představila Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, jaké služby poskytujeme, kam směřujeme.
Jako druhá vystoupila Bc. Marie Kynštová s kazuistikou: Pacient po streptokokové infekci na rehabilitačním lůžku. Zde byl zdokumentován příběh pacienta, který následkem infekce podstoupil amputaci PDK v bérci. Pacient byl přijat na rehabilitační lůžko s cílem nácviku soběstačnosti a ke zlepšení mobility.
Léčba byla komplikována nehojícími se defekty na pahýlu amputované končetiny. Rehabilitace byla zaměřena na nácvik chůze s francouzskými holemi, udržení rozsahu pohybu a zlepšení soběstačnosti.
Cílem ošetřovatelské péče bylo zhojení chronických defektů na pahýlu PDK. Celková doba léčby zde byla dva měsíce. Díky pacientově spolupráci se nám cíle podařilo splnit.
Třetí prezentace byla TEP ramene – kazuistika, přednášející: Bc. Tereza Hemerková, fyzioterapeutka a Mgr. Petra Helekalová, ergoterapeutka.
Popisovaly stav pacientky po operaci, náhradě ramenního kloubu, která do rehabilitačního ústavu přijela s velkými bolestmi.
V teoretické části se zabývaly anatomií ramenního kloubu, jeho kineziologií a základní biomechaniku ramenního kloubu.
V praktické části se věnovaly samotné pacientce, její léčbě, seznámily přítomné s rehabilitační plánem a průběhem rehabilitace. Cílem prezentace bylo ukázat důležitost včasné rehabilitační péče po totální endoprotéze ramenního kloubu pro předcházení dalším patologiím pacientky.
Závěrem zhodnotily zlepšení zdravotního stavu z pohledu pacienta i terapeuta.